01 Jana Beňová
Nerob s ňou rozhovor, je to feministka
(Bratislava: BRAK, 2024)
„Inšpirovala ma postava Jany Juráňovej. Mala som pocit, že sa s ňou chcem hlbšie a detailnejšie rozprávať o jej živote, knihách, názoroch.“
01 Jana Beňová
Nerob s ňou rozhovor, je to feministka
(Bratislava: BRAK, 2024)
„Inšpirovala ma postava Jany Juráňovej. Mala som pocit, že sa s ňou chcem hlbšie a detailnejšie rozprávať o jej živote, knihách, názoroch.“
02 Mojmír Benža
Tradičná kuchyňa Záhoria
(Banská Bystrica: Signis, 2024)
„Mojím dlhodobým zámerom je pripraviť, napísať malú edíciu publikácií o spôsobe života na Záhorí v minulosti. Doteraz som napísal tri: Záhorie na začiatku 20. storočia, ktorá hovorí čím sa Záhoráci zamestnávali, živili. Nasledovala kniha Tradičný odev Záhoria, zoznamujúca čitateľov s tým, ako sa Záhoráci odievali. Treťou je Tradičná kuchyňa Záhoria, teda čo Záhoráci jedli. Kniha je určená bežnému čitateľovi - starším pripomenie ich mladosť a mladým zasa ukáže, že tradičná kuchyňa bola zaujímavá a ak z nej aj niečo uvaria, zistia, že bola aj chutná.“
03 Peter Brezina, Ján Peter
Senica púl Vídne
(Senica: vydané vlastným nákladom, 2023)
„Impulzov k napísaniu tejto publikácie bolo viacej. Od vydania I. dielu sa objavili nové pohľadnice, ktoré sme chceli zverejniť. K pohľadniciam sme pridali nepublikované staré fotografie. Spočiatku ich síce bolo málo, no vďaka mnohým senických rodákom sa ich počet poriadne zväčšil. Už dávnejšie sme chceli venovať pozornosť živnostníkom, ktorí sa zaslúžili o rozvoj Senice. Veľa z nich sa vyučilo vo Viedni a práve oni dali mestu prezývku Púl Vídne. Naším cieľom bolo priblížiť čitateľom bohatý a pestrý život Senice ako centra regiónu.“
04 Richard Drška
Ľudový odev v Kútoch
(Kúty: Pjekné mjestečko o.z., 2024)
„Keď som sa v rokoch 2011 – 2014 intenzívne zapojil do záchrany a pozdvihnutia tradičných kúcanských hodov, jedným z prostriedkov, ktorý sa pre takúto snahu ukazoval ako kľúčový, bolo úsilie o rekonštrukciu a prezentáciu ľudového odevu Kútov.“
05 Tomáš Galierik
Miesta zločinu a tragédií
(Bratislava: Dajama, 2024)
„Najviac ma bavilo dopracovanie sa k osudom niektorých ľudí, ktorých mená spomínajú aj celkom iné, vzdialenejšie zdroje. To autorovi takejto knihy prinesie určitú istotu, že ide správnym smerom. Určite boli príjemným zážitkom mnohé zistenia aj priamo v teréne. Napríklad vo Veličnej na Orave, ale aj na okraji Holíča na Šibeničnom kopci, sú dodnes zvyšky pôvodných murovaných šibeníc. Zaujímavé bolo aj zistenie, že hneď vedľa Jablonice, s ktorou som úzko prepojený, je v obci Prievaly vzácny pranier slúžiaci na trestanie previnilcov. Pranierov nám veľa nezostalo a v istom období boli likvidované. Takto zachovaný pranier na tejto strane Malých Karpát si určite zaslúži aj obdiv verejnosti. Mimochodom, mapa celého Slovenska je posiata názvami ako "Šibenica", či "Pod šibenicou" a často to nie je náhodou.“
06 Marián Hatala
Ja, Dorian G.
(Bratislava: Spolok Madách, 2023)
„Písanie mi spôsobovalo veľké potešenie – z jazykovej hry, improvizácie, z fabulovania, konštruovania dialógov a modelovania jednotlivých postáv,“ vracia sa k tvorbe knihy Ja, Dorian G. básnik, prozaik, prekladateľ a publicista Marián Hatala.
07 Miroslav Hazucha
Storočie slovenských maratóncov
(Banská Bystrica: Slovenský atletický zväz, 2024)
„Spracovať históriu maratóncov na Slovensku bolo jednou z výziev, s ktorou som sa musel vyrovnať ako špecialista na históriu atletiky. Zaplnil som tak ďalšie biele miesto v jej historiografií. “
08 Rudolf Irša
Holíč od minulosti po súčasnosť
(Holíč: Mesto Holíč, 2023)
Monografia mesta je kolektívnym dielom siedmich autorov (R. Irša, R. Ragač, J. Lukačka, M. Vařeka, I. Fialová, J. Petrík, K. Turečková). Vyšla ako reprezentatívna publikácia Mesta Holíč.
09 Gyula Juhász
Spomienka na Skalicu
(Bratislava: Marenčin PT, 2024)
„Pohľad Gyulu Juhásza na Skalicu má čo povedať aj dnešnému čitateľovi, najmä Skaličanom, lebo vystihuje atmosféru mesta - síce dobovú, ale ten duch miesta pretrváva v stavbách a budovách, v prírode okolo mesta a hlavne v ľuďoch.“
10 Dušan Krivský
Labutí píseň
(Senica: Durlák, 2024)
„Hnacím motorom pri písaní bola nuda a smútok, ktorý som zaháňal čítaním svojich cestopisných zážitkov uverejnených v Záhorákovi. A tak mi napadlo, že by z toho mohla byť kniha.“
11 Igor Lebiedzik
Lov na colníka
(Banská Bystrica: Signis, 2023)
„Počas rokov výkonu služby som ako colník zažil a videl situácie, ktoré sú v dnešnej dobe len ťažko uveriteľné. Po ukončení tejto mnohoročnej činnosti mi začala v mysli rezonovať myšlienka o knihe, v ktorej by bol zobrazený príbeh čestného colného dôstojníka, ktorý sa dostal v jednom okamihu do životnej situácie, z ktorej nebolo (zdanlivo) úniku,“ opisuje, vďaka čomu sa zrodil krimiromán Lov na colníka, Seničan Igor Lebiedzik.
12 Ľudovít Hološka, Marián Zervan, Ivana Moncoľová
Ľudovít Hološka
(Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici a Galéria Jána Koniarka v Trnave, 2023)
„Výnimočná publikácia, ktorá zhodnocuje celoživotnú tvorbu akademického maliara, profesora Ľudovíta Hološku – jedného z posledných nositeľov tradície klasickej moderny na Slovensku. A to v jej poctivej, akademickej podobe.“ (Roman Popelár, riaditeľ Záhorskej galérie Jána Mudrocha v Senici)
13 Božena Malichová
Na hrade a pod hradom
(Cerová: vydané vlastným nákladom, 2023)
„Hrad Korlátko, ten vylámaný zub, ku ktorému ho vo svojej básni „Do mesta 30 minút“ prirovnal spisovateľ Ladislav Novomeský, pozná u nás takmer každý. Je o ňom množstvo informácií, viaceré však často nepodložené a rozdielne interpretované. Kniha s podtitulom História hradu a panstva Korlátko, (so zameraním na obec Cerová, 11. - prvá polovica 18. storočia), je pokusom podať ucelený príbeh nielen o hrade, ale i o jeho majiteľoch, dobyvateľoch a živote obyvateľov obcí k nemu patriacich. Myšlienku spracovať získané poznatky mi vnukli moji žiaci – účastníci dejepisnej olympiády, s ktorými sme sa v rámci prípravy venovali aj regionálnym dejinám.“
14 Dušan Mikušovič
Neprišli sme vraždiť
(Bratislava: N Press, 2024)
„Historický výskum a bádanie po prameňoch bolo najnáročnejšou a zároveň najfascinujúcejšou časťou písania. Postupným získavaním nových dokumentov v archívoch či objavovaním nových článkov v starých novinách a časopisoch vznikala skladačka celého príbehu. Keď som hľadal námet na knihu, vedel som, že to bude niečo historické. A časom som dospel k tomu, že zločin, v ktorom sa zrkadlí aj dobová politika, sociálna situácia či bežný život, vie byť dobrým uhlom pohľadu na život v minulosti.“
15 Kristína Mišovičová
Tulaj zo zberného dvora
(Bratislava: eot s.r.o., 2023)
„Ochrana životného prostredia je témou, ktorá je stále veľmi aktuálna, preto som sa rozhodla ju priblížiť aj deťom,“ vysvetľuje motiváciu za vznikom knihy Tulaj zo zberného dvora spisovateľka Kristína Mišovičová, ktorá sa podľa svojich slov vždy snaží do príbehov zakomponovať poučné elementy. Inšpiráciou jej boli osobné zážitky a skúsenosti, no napríklad aj skutočný človek, ktorého premietla do postavy uja Laciho.
16 Zdenka Nemrava Pavlíková
Byť matkou nestačí?
(Osuské: vydané vlastným nákladom, 2023)
„Prvé texty som začala písať sama pre seba. Postupne som nabrala odvahu texty zverejniť na blogu. Ohlasy boli dobré, tak som začala písať aj o iných veciach. Nakoniec som nabrala odvahu a pustila sa do vydania knihy. Samozrejme, písať o zážitkoch už nie je taká zábava, ako ich prežívať. Je to ale spôsob, ako sa k nim opäť vrátiť.“
17 Rudo Ovečka
Romantické kolieska
(Banská Bystrica: Signis, 2024)
„Po dvoch románoch som oprášil i staršie básničky a dopísal k nim ďalších 45 básní, ktoré sú venované mojej manželke. Išlo to však samo. Stalo sa to pre mňa akousi drogou, cítil som, že to musí ísť po štyridsiatich rokoch von. Prispelo k tomu aj povzbudenie od vydavateľky, pani Evy Čulenovej, a samozrejme, podpora celej mojej rodiny.“
18 Magdaléna Piñeros
Dvojníčka
(Bratislava: Marenčin PT, 2024)
„Inšpiráciou boli moje vlastné skúsenosti z televíznej produkcie. Už viac ako osem rokov pracujem pre britské produkčné spoločnosti ako BBC, ITV či Netflix. Chcela som zakomponovať zákulisie šoubiznisu do príbehu plného napätia a romantiky,“ spomína rodáčka z Kopaníc Magdaléna Piñeros na inšpiráciu pre jej debutový román Dvojníčka.
19 František Pisarovič
Auta z pekla
(Praha: Czech News Center, 2024)
„Potreboval som písať niečo, čo by som si sám chcel prečítať a o autách, ktorým sa nevenoval doposiaľ nikto. Po tom, ako sa prvý diel s názvom Oslávte s nami 30 rokov Daewoo Espero, lebo nik iný to neurobí stal viac-menej virálnym, pokračovali ďalšie. Až sa udialo niečo nevídané: ľudia sa začali pýtať, kedy budú ďalšie Autá z pekla. Dovedna vzniklo vyše 50 dielov, seriál sa tešil slušnej popularite a celé to pokračovalo asi rok, než sa mi podarilo odsťahovať do Prahy a zmeniť profesiu, aby som sa o ďalšieho polroka vrátil naspäť k autožurnalistike. Tentoraz ako redaktor najstaršieho týždenníka o autách v ČR, Světa motorů. A začal som písať v češtine, čo mi vďaka koreňom na Záhorí nerobilo vážnejší problém.“
20 Michaela Rosová
Dar
(Bratislava: Ikar, 2023)
„Popravde, pôvodne som ju zamýšľala ako knihu pre mládež a prvá časť podľa toho vyzerá. Ale vcelku je to určite román pre dospelých. Do veľkej miery je o vzťahoch, kamarátstvach či láskach, ktoré nadviažeme v ranom veku a ktoré nás nejakým spôsobom sprevádzajú po celý život, ovplyvňujú nás, ba možno aj vedú. Popritom sa tam filozofuje o živote ako takom,“ popisuje svoj ostatný román Dar spisovateľka Michaela Rosová.
21 Inka Sojková
Sme hmyz
(Šenkvice: Sojkovie, 2024)
„Písať o hmyze by mi nikdy nenapadlo. Veď predsa hmyz! Štípe to, lezie to a živí sa to kadečím. Kto by chcel o tom čítať? Keď sa ma však na výstavách dieťa spýtalo, či neurobím aj knihu o hmyze, začala som o tom premýšľať. Vďaka informáciám, ktoré som získala, vidím svet trošku z iného uhla a to ma na tom baví. Aj samotné ilustrovanie bolo pre mňa oddychom a terapiou zároveň. Dnes vynášam v rukách z nášho domu s láskou aj taký hmyz, ktorého sa nedotkne ani môj manžel.“
22 Pavol Stanislav
Splývanie s časom
(Senica: RECO, 2023)
„Pri tejto zbierke som si uvedomil svoj pokročilý vek, preto som jej aj dal názov Splývanie s časom. Či sa nám to páči alebo nepáči, každý máme určitý čas a s tým jednoducho musíme počítať. Takto som pristupoval k tejto zbierke, aby som skrze ňu mohol vypovedať svoje pocity práve v tomto čase, v tomto okamihu,“ vysvetľuje básnik Pavol Stanislav (vlastným menom Pavol Pius).
23 Jana Vargová, Marian Jaslovský
Marián Varga: Nebo, peklo, raj
(Bratislava: Slovart, 2023)
„K spolupráci ma prizval publicista Marian Jaslovský z dôvodu, že ide o biografiu Mariána Vargu a ja ako jemu najbližší človek som disponovala informáciami, ku ktorým by sa inak nedostal."
24 Alena Vašková
Naša stará škola
(Bratislava: DAXE, 2023)
„Dejiny, tradície a zvyklosti našej obce ma vždy zaujímali. Samotná škola, ktorej začiatky siahajú do 16.storočia, bola a je dôležitým prvkom zvyšovania kvality života v obci. Rozhodla som sa danej problematike venovať hlbšie, zachovať jej výnimočnosť a odovzdať tému mladej generácii v knižnej podobe. Knihu, ktorá je mojou prvotinou, považujem za začiatok skúmania a spracovania regionálnych dejín môjho rodiska. V budúcnosti chcem v tejto práci pokračovať a zanechať tak hlbokú stopu ďalším.“
25 Pavol Vrablec
Dejiny našej dediny Veľké Leváre 1918 – 1924
(Veľké Leváre: Obec Veľké Leváre, 2024)
„Som historik – tejto profesii sa venujem už dve desaťročia. O histórii mojej rodnej obce, Veľké Leváre, bola v 90. rokoch 20. storočia doteraz napísaná iba jedna útla knižočka. A pritom má takú bohatú históriu! Množstvo materiálu, ktoré som o nej za roky nazhromaždil, ma inšpirovalo k tomu, aby som ich pretavil do knihy a sprístupnil všetkým Veľkolevárčanom.“