05. Galierik, Tomáš: Miesta zločinu a tragédií

05 Tomáš Galierik

Miesta zločinu a tragédií

(Bratislava: Dajama, 2024)

„Najviac ma bavilo dopracovanie sa k osudom niektorých ľudí, ktorých mená spomínajú aj celkom iné, vzdialenejšie zdroje. To autorovi takejto knihy prinesie určitú istotu, že ide správnym smerom. Určite boli príjemným zážitkom mnohé zistenia aj priamo v teréne. Napríklad vo Veličnej na Orave, ale aj na okraji Holíča na Šibeničnom kopci, sú dodnes zvyšky pôvodných murovaných šibeníc. Zaujímavé bolo aj zistenie, že hneď vedľa Jablonice, s ktorou som úzko prepojený, je v obci Prievaly vzácny pranier slúžiaci na trestanie previnilcov. Pranierov nám veľa nezostalo a v istom období boli likvidované. Takto zachovaný pranier na tejto strane Malých Karpát si určite zaslúži aj obdiv verejnosti. Mimochodom, mapa celého Slovenska je posiata názvami ako "Šibenica", či "Pod šibenicou" a často to nie je náhodou.“

Kniha je určená všetkým nadšencom našich „nezvyčajných“ dejín, o ktorých sa buď nehovorí vôbec, alebo minimálne. Mala by prispieť k tomu, aby sa na niektoré udalosti nezabudlo, prípadne k tomu, aby sme aj našu históriu vnímali ako bohatú a nesmierne pestrú.

Čarodejnice, upíri a kati nie sú totiž výhradne záležitosťou Hollywoodu. Aj my na Slovensku máme dejiny bohaté na takzvaný temný turizmus, a to aj bez marketingu. Práve tomu sa kniha venuje - miestam, ktoré nepatria medzi tradičné ciele turistického záujmu. Spomína témy našej dávnej minulosti, akými boli upíri a hroby vampírov, opatrenia na hroboch, alebo história venovaná útrpnému právu, popravám a inkvizícii. Naše dejiny takisto poznajú procesy s čarodejnicami, existujú miesta, kde sa popravovali, stínali a upaľovali. Presne vieme, kde stáli šibenice, kde žil a pôsobil kat alebo jeho rodina. Dodnes, najmä v okolí Malých Karpát, stojí niekoľko pranierov. Kniha sa však venuje aj rôznym masakrom a nepokojom. Nájdeme v nej aj zmienky o zrušených a zabudnutých obciach, zaplavených regiónoch, odkiaľ vysťahovali ľudí a oni sami prežili svoje osobné tragédie spôsobené vykorenením a odlúčením. V závere knihy čitatelia nájdu informácie o novodobých tragédiách a zločinoch, ktoré menili naše dejiny. 

Najnáročnejšie na tvorbe publikácie bolo zmapovanie udalostí a osudov, o ktorých neexistuje žiadna zmienka a ani pamätníci, ktorí by si udalosti pamätali. Neraz sa totiž o poprave nejakej ženy dozvieme až vtedy, keď nájdeme účtovný doklad o nákladoch na obstaranie horľavého raždia, ktoré pod odsúdenou kat zapaľoval, ale nemusíme vedieť nič o samotnej odsúdenej.