24 Alena Vašková
Naša stará škola
(Bratislava: DAXE, 2023)
„Dejiny, tradície a zvyklosti našej obce ma vždy zaujímali. Samotná škola, ktorej začiatky siahajú do 16.storočia, bola a je dôležitým prvkom zvyšovania kvality života v obci. Rozhodla som sa danej problematike venovať hlbšie, zachovať jej výnimočnosť a odovzdať tému mladej generácii v knižnej podobe. Knihu, ktorá je mojou prvotinou, považujem za začiatok skúmania a spracovania regionálnych dejín môjho rodiska. V budúcnosti chcem v tejto práci pokračovať a zanechať tak hlbokú stopu ďalším.“
V publikácii sa verejnosť dočíta o dejinách školstva a vývoji vzdelávania v obci Hradište pod Vrátnom od počiatkov do roku 1958, v kontexte všeobecného vývoja školstva na území dnešného Slovenska prostredníctvom interpretácie školskej kroniky. Autorka v nej spracovala historické údaje a dokumenty týkajúce sa školstva, ale aj samotnej obce. Okrem výstavby a rozvoja školských budov či zmien v metodike výučby zachytáva aj významné osobnosti, ktoré sa zaslúžili o vzdelávanie v tejto lokalite.
Kniha obsahuje množstvo fotografií, ktoré dokumentujú školský život v minulosti. Tematicky je členená na päť kapitol podľa historickej postupnosti, pričom každá kapitola sa zameriava na iné obdobie. Prvá kapitola prináša všeobecné informácie o obci - o jej polohe a histórii, ktoré výrazne vplývali na samotný vývoj školstva v obci. Druhá kapitola sa zameriava na dejiny školstva od počiatku po obdobie osvietenských reforiem. Konkrétne reformy, obdobie maďarizácie a následné roky Rakúsko–maďarského vyrovnania do roku 1918 podrobne spracúva tretia kapitola. Štvrtá kapitola prináša faktografický pohľad vývoja školstva v menovanej obci najnovších dejín do roku 1958. Posledná kapitola je venovaná rodákom z obce, ich spomienkam na školské časy.
Publikácia je cenným príspevkom k poznaniu miestnej histórie a kultúry. Môže byť užitočná nielen pre obyvateľov Hradišťa pod Vrátnom, ale aj pre všetkých záujemcov o históriu slovenského školstva. Taktiež sa môže čítať ako pohľad do minulosti či ako podnet k zamysleniu sa nad tým, čo sa v školstve zmenilo, čo zostalo a možno zostane rovnaké.