02. Benža, Mojmír: Tradičná kuchyňa Záhoria

02 Mojmír Benža

Tradičná kuchyňa Záhoria

(Banská Bystrica: Signis, 2024)

„Mojím dlhodobým zámerom je pripraviť, napísať  malú edíciu publikácií o spôsobe života na Záhorí v minulosti. Doteraz som napísal tri: Záhorie na začiatku 20. storočia, ktorá hovorí čím sa Záhoráci zamestnávali, živili. Nasledovala kniha Tradičný odev Záhoria, zoznamujúca čitateľov s tým, ako sa Záhoráci odievali. Treťou je Tradičná kuchyňa Záhoria, teda čo Záhoráci jedli. Kniha je určená bežnému čitateľovi - starším pripomenie ich mladosť a mladým zasa ukáže, že tradičná kuchyňa bola zaujímavá a ak z nej aj niečo uvaria, zistia, že bola aj chutná.“

Kniha Tradičná kuchyňa je po obsahovej stránke rozdelená do dvoch častí. Prvá hovorí o priestore, o kuchyni ako takej  - kedy vznikla, čím bola vybavená. Kuchyni predchádzala tmavá síň. Najskôr sa varilo na otvorenom ohni v hlinených hrncoch. Ohnisko bolo neskôr nahradené sporákom a začalo sa variť v plechových, smaltovaných. Druhá časť je venovaná jedlám a samotnému jedeniu - čo sa varilo a najmä kedy sa čo jedlo, aký v tom bol  poriadok. Napríklad slepačia polievka sa varila len na sviatočné príležitosti, na svadbe,  žene sa niesla po pôrode, do kúta, alebo na hody. Cez leto sa jedlo najmä hydinové mäso, v zime zasa bravčové mäso. Hovädzie mäso sa jedlo len výnimočne. Takých rozdielov v tradičnej strave je v knihe opísaných viacero.

„Ak bude zdravie slúžiť, možno štvrtou knihou z edície bude už rozpísaná práca o tradičnom staviteľstve, ktorá by mala byť o tom, ako a v čom sa na Záhorí bývalo. No a poslednou, dúfajme, piatou knihou, by mala byť kniha o tradičných obyčajoch na Záhorí.“