04 Richard Drška
Ľudový odev v Kútoch
(Kúty: Pjekné mjestečko o.z., 2024)
„Keď som sa v rokoch 2011 – 2014 intenzívne zapojil do záchrany a pozdvihnutia tradičných kúcanských hodov, jedným z prostriedkov, ktorý sa pre takúto snahu ukazoval ako kľúčový, bolo úsilie o rekonštrukciu a prezentáciu ľudového odevu Kútov.“
Publikácia je zameraná na odev roľníckych vrstiev obyvateľov obce Kúty. Zachytáva jeho podobu a vývoj približne v druhej polovici 19. a prvej polovici 20. storočia. Základným obsahovým motívom knihy je kombinácia fundovaného textu a približne rovnakého množstva dobových fotografií s podrobnými popismi odevu a jeho aktuálnych súčiastok či určením fotografovaných osôb. Obsahom samotných textových kapitol je detský sviatočný odev, mužský a ženský všedný, sviatočný a obradový odev, takisto opatrený podrobným popisom.
Monografia je určená predovšetkým obyvateľom obce Kúty a ostatných obcí patriacich do Šaštínskeho lokálneho variantu ľudového odevu (Gbely, Brodské, Smolinské, Kuklov, Čáry, Petrova Ves, Letničie, Stráže, Šaštín, Dojč, Štefanov, Koválov, Smrdáky), ďalej aktívnym folkloristom, laickým záujemcom o ľudový odev a pracovníkom inštitúcií, pre ktorých ľudový odev predstavuje predmet výskumu, ako napríklad Záhorské múzeum v Skalici, Múzeum ÚĽUV v Stupave, Etnografické múzeum v Martine.
Recenzentmi monografie sú významný slovenský etnológ PhDr. Mojmír Benža, PhD. a etnologička Záhorského múzea v Skalici, Mgr. Dita Andrušková, PhD.