13. Malichová, Božena: Na hrade a pod hradom

13 Božena Malichová

Na hrade a pod hradom

(Cerová: vydané vlastným nákladom, 2023)

„Hrad Korlátko, ten vylámaný zub, ku ktorému ho vo svojej básni „Do mesta 30 minút“ prirovnal spisovateľ Ladislav Novomeský, pozná u nás takmer každý. Je o ňom množstvo informácií, viaceré však často nepodložené a rozdielne interpretované. Kniha s podtitulom História hradu a panstva Korlátko, (so zameraním na obec Cerová, 11. - prvá polovica 18. storočia), je pokusom podať ucelený príbeh nielen o hrade, ale i o jeho majiteľoch, dobyvateľoch a živote obyvateľov obcí k nemu patriacich.  Myšlienku spracovať získané poznatky mi vnukli moji žiaci – účastníci dejepisnej olympiády, s ktorými sme sa v rámci prípravy venovali aj regionálnym dejinám.“

Kniha sa rodila viac ako desať rokov,  z toho väčšinu času zabralo hľadanie a triedenie informácií súvisiacich s históriou hradu. Spracovávať archívne informácie nebolo vôbec jednoduché, hoci práve táto práca, časovo i z jazykového hľadiska veľmi náročná, bola podľa autorky najzábavnejšia.

V dvanástich častiach knihy, ktoré majú viac-menej poetické názvy, (napr. V rukách rytiera, Husitská nevesta), sa čitateľ najskôr zoznamuje so situáciou, ktorá viedla k vzniku hradu Korlátko, plniaceho funkciu  strážcu pohraničia a obchodnej cesty. V súvislosti s ním píše o staviteľovi hradu a jeho majiteľoch – kráľoch a veľmožoch, o bojoch s Přemyslom Otakarom a s Tatármi, o osídlení jeho podhradia či prvých zmienkach o osadách. V ďalších častiach zaznamenáva pohnuté časy na konci 14. storočia a v prvých desaťročiach 15. storočia – príbeh kráľa Žigmunda Luxemburského a osudy rodiny Stiborovcov a takisto pôsobenie husitov a pohusitských kapitánov na panstve. Postupne predstavuje majiteľov - rodiny Bučianskych/Korlátskych, Aponiovcov, Pongrácovcov, Hrušovských/Záblatských, Deršfiovcov a Labšanských/Korlátskych a s obyvateľmi panstva prežíva dramatické príbehy z tureckých vojen a stavovských povstaní.".

Text obsahuje množstvo obrázkov a poznámok. Súčasťou obsiahlej prílohy sú rodokmene, zaujímavé listiny a záznamy, najstaršie mapy s vyobrazením hradu a obcí, konfínia a Českej cesty, kresby a fotografie z minulosti. Časť Povesti o hrade ilustroval Mgr. art. Mário Harnúšek, ktorý je aj autorom návrhu obálky. Zaujímavé podnety a usmernenia autorke poskytol historik Mgr. Richard Keračík a takisto historik a kustód, pracovník Záhorského múzea v Skalici, PhDr. Richard Drška. 

Neoddeliteľnou súčasťou výskumu a práce na publikácii bola aj návšteva korlátskych dedín (Jablonica, Prievaly, Lieskové, Rozbehy a Cerová).